Altitude profileJak na DXClusterSeriál: SDR pro QRPZávody
středa 8.července 2020    

SDR pro QRP - 1.díl: Úvod

Již hodně dlouhou dobu si chci postavit nějaké rádio vlastníma rukama. Už netoužím po žádném komerčním rádiu. Hromadu jsem jich koupil a zase prodal, některá stále mám, ale už mě to nějak netěší na nich vysílat.
Došel jsem k názoru, který propaguje Milan OK1IF na svém webu:

"Nevěřte v krizi rádia - krize je jen v nás. Zahoďte své super stroje a zkuste si postavit zařízení QRP - tudy vede cesta ke komunikaci".

S tím nemohu než vřele souhlasit. A protože mě nejvíce baví telegraf a QRP, rozhodl jsem se postavit si QRP telegrafní transceiver.

Tou "hodně dlouhou dobou" jsem měl na mysli několik let. Celou tu dobu prolézám internet a hledám inspiraci, jak by to rádio mělo vypadat. Jako první jsem vyřadil transceivery typu PIXIE například zde . Takový masochista zase nejsem. Mám pocit, že u QRP nejde v prvé řadě až tak o výkon, ale o to, co uslyším. Ano, i já jsem zastáncem myšlenky, že QRP je "životní styl", kdy člověk hledá uspokojení v tom, že dělá spojení na co nejjednodušší zařízení a používá různé a většinou náhražkové antény, které jsou v přírodě umístěny většinou velmi nízko vzhledem k vlnové délce. Ale přece jenom bych si přál trošku kvalitnější přijímač.

Druhou kategorii zařízení, kterou jsem vyřadil z okruhu svého zájmu, jsou všechny ty, které jsou obvodově založeny na dvou směšovačích NE602 a příčkovém krystalovém filtru. Je pro mě neuvěřitelné, kolik různých obměn tohoto typu transceiveru existuje, zřejmě se i úspěšně prodávají a stále ještě vznikají nové, dnes udělané na SMD součástkách, s DDS jako VFO a většinou nějakým ATMEL procesorem řízené. Typická ukázka takového řešení je zde . Tato obvodová koncepce je počítám již více jak 20 let stará, o nevalných vlastnostech obvodu NE(SA)602 a LM386 jako nf zesilovače jsou sepsány stovky stran a stejně je to stále převažující QRP zařízení. Pokud chci něco stavět, mělo by to být "na úrovni doby".

Pak zde existuje celá řada transceiverů klasického superhetového typu, kde třeba TRAMP OK1XGL vybočuje z řady nápaditostí, inovativním zapojením a v neposlední řadě i precizností dokumentace. Moje představy to ale rovněž nenaplňuje pro svou obvodovou i konstrukční složitost. Velmi mě zaujal tento nápad TRX KLOPIK forum a schéma. Okamžitě mě napadlo zaměnit tranzistory za dvojité BC817 a použít hotové diodové kruhové směšovače např. ADE-1.

Příště se podíváme na další skupinu transceiverů (přijímačů), která má už k pojmu SDR poněkud blíže.

Zpět
Translate this page

O mně

    S radioamatérstvím jsem začal ve 12 letech v radioklubu OK2KAU v Orlové, pod vedením skvělých hamů jako OK2BPR, OK2BFH, OK2BJJ, OK2BTI a dalších.
První koncesi jsem získal v 15 letech a začal jsem vysílat jako OL7AWQ. Po delší pauze jsem další koncesi získal v roce 1986 jako OK1FUG.
V Rokycanech jsem se s OK1KRY účastnil Polních dnů i jiných závodů, ve Strašicích u Rokycan jsme spolu s OM3CUG a OK2PWR založili radioklub OK1ORG.
Pak jsem se vrátil zpátky na Moravu a zhruba od roku 2000 závodíme spolu s Romanem OK2UKG na pásmech od 2m až do 1,2cm.(24GHz).