Altitude profileJak na DXClusterSeriál: SDR pro QRPZávody
pondělí 3.srpna 2020    

Letní QRP závod 2020

Dlouho jsem zvažoval, zda na tento závod někam pojedu nebo zůstanu doma. Už jsem dlouho z domu nevysílal, na 2m už si ani nepamatuju. Anténu mám bez rotátoru pevně nastavenou na západ. Je už na střeše několik let bez žádné revize, tak jsem měl trochu obavu z PSV. Nakonec to nebylo tak špatné, tak jsem stáhnul na FT-847 výkon na 10W a pustil se do toho. Docela mě mile překvapilo množství stanic na pásmu i když podmínky nebyly zřejmě nic moc a hodně kolísaly. Při prolaďování pásma jsem hned narazil na OM stanici, která byla zboku mojí antény a spojení šlo hravě. Po pár spojeních jen okolo, do 100km, konečně první OK1. Podmínky v tomto okamžiku šly krásně nahoru a spojení za 371 bodů bylo v deníku. Podmínky zůstaly ještě chvilku nahoře, tak ještě další dvě OK1 stanice nad 300km potěšily.

Přeladil jsem do CW části pásma, ano, na 2m se to ještě dodržuje, nejezdí se CW v SSB části. Narazil jsem na OK1FPG, který už měl 50 QSO a signál velmi hezký. Sledoval jsem ho pak ještě po zbytek závodu, jel zřejmě jenom CW a to se mi moc líbí. Taky bych raději jel závody jen CW, kdyby všechny stanice alespoň na chvíli jely telegrafem. Ale zřejmě je to už jen moje zbožné přání, protože to již mám ověřeno i z jiných závodů na 70cm, že spousta stanic jede jen SSB. Bohužel. Jsem zvědavý na výsledek Jirky, jestli opravdu jel jen CW, já ho na SSB nenašel.

Velmi potěšilo i QSO s havířovským nestorem OK2SUP. Kolem jedenácti se to ještě lépe otevřelo na západ a přišly první spojení do DL včetně ODX DR1H z JO59OP (516km). Pak už se to zase zavíralo, zajímavé byly OL1B a OL6B za stejného čtverce, což je zřejmě Suchý vrch. Ještě 2x OK1 a pak už jen hezký závěr v podobě OM3CUG, protože ať osobní setkání či spojení na pásmu, je vždy velmi milé vzhledem k tomu, jak dlouho se známe a jak málo se potkáváme.

Prostě hezčí závěr závodu jsem si nemohl přát. Do 5 tisíc bodů zbývalo už snad jen jedno místní spojení, ale zabalil jsem to s pocitem hezky prožitých chvil u rádia. Prostě tenhle závod je můj nejmilejší. Chtělo by to vlastníma rukama postavené rádio a být někde na kopci. Tak snad příště překonám sám sebe, svou vlastní lenivost, protože je to jen a jen o tom. I to rádio i ten kopec. Vím jak, vím kam, jen se do toho pustit. Přimlouvám se za více takových závodů a alespoň jeden telegrafní.

Zpět
Translate this page

O mně

    S radioamatérstvím jsem začal ve 12 letech v radioklubu OK2KAU v Orlové, pod vedením skvělých hamů jako OK2BPR, OK2BFH, OK2BJJ, OK2BTI a dalších.
První koncesi jsem získal v 15 letech a začal jsem vysílat jako OL7AWQ. Po delší pauze jsem další koncesi získal v roce 1986 jako OK1FUG.
V Rokycanech jsem se s OK1KRY účastnil Polních dnů i jiných závodů, ve Strašicích u Rokycan jsme spolu s OM3CUG a OK2PWR založili radioklub OK1ORG.
Pak jsem se vrátil zpátky na Moravu a zhruba od roku 2000 závodíme spolu s Romanem OK2UKG na pásmech od 2m až do 1,2cm.(24GHz).